Індекс Олів’є 2023 ─ за рік вартість салату зросла лише на пару відсотків

У грудні 2021 року собівартість приготування салату Олів’є (Індекс Олів’є) зросла на 21%, у 2022 році підскочила вже на 45%. Проте у 2023 році зростання ціна на продукти, які є інгредієнтами салату Олів’є, зросли вже не так суттєво. Розглянемо, скільки українцям доведеться витратити, аби приготувати Олів’є на святкове застілля?

«Індекс Олів’є» — середня сума вартості, в яку обійдеться приготування салату за класичним рецептом до столу. Розраховується за аналогією до індексу борщу.

Наприкінці року фахівці сервісу доставки Zakaz.ua проаналізували ціни на продукти у столичних супермаркетах та підрахували, скільки в середньому коштуватиме українцям приготувати Олів’є на сім’ю вдома.

Загальна вартість продуктів

Найдорожчим компонентом салату стабільно лишається варена ковбаса (середня ціна ─ 249 грн/кг) та огірки (коштують на вагу близько 99 грн/кг). Однак, порівнюючи з цінами минулого року вартість цих продуктів зросла несуттєво ─ на 2% та 4% відповідно.

Найбільше підскочили ціни на картоплю — майже в 3 рази. У грудні 2022 року коштувала в середньому 8,50 грн/кг, тоді як зараз вартує близько 22 грн/кг. Також подорожчав зелений горошок — на 23%.

А от яйця подешевшали. Наразі середня ціна десятка яєць становить близько 58 грн, що на 9% нижче, аніж в грудні 2022 року. Водночас подешевшав майонез на 11%. Пачка соусу жирністю 72% та вагою 300 грамів коштує близько 35 грн проти торішньої ціни близько 40 грн. Річ у тім, що подешевшав один з головних інгредієнтів в складі майонезу — яйця.

Індекс Олів’є 2023 ─ за рік вартість салату зросла лише на пару відсотків

Також радують зниженням цін морква та цибуля. Ціна ріпчастої цибулі впала на 48% та коштує в середньому 15,90 грн/кг. Морква вартує 12,90 грн/кг, подешевшала на 41%.

Як змінилася собівартість приготування салату Олів’є

Для визначення індексу Олів’є 2023 року за основу взято класичний та популярний в народі рецепт страви з інгредієнтами у розрахунку на загальну вагу 3 кг.

Інгредієнти Олів’є: картопля, морква, яйця, свіжі або мариновані огірки, консервований горошок, варена ковбаса, цибуля, овочі, майонез.

У кінцевому підсумку з’ясувалось, що цього року приготувати 3 кілограми Олів’є на сім’ю коштуватиме українцям 310 грн, тоді як станом на 28 грудня 2022 року це коштувало близько 304 грн. Отже, собівартість одного кілограма Олів’є цього року обійдеться орієнтовно в 103,33 грн. Іншими словами, Індекс Олів’є зріс приблизно на 2%.

Індекс Олів’є 2023 ─ за рік вартість салату зросла лише на пару відсотків

Для тих, хто хоче заощадити час та не хоче самостійно готувати салат, завжди є можливість придбати одразу готову страву в популярних супермаркетах. Однак, коштуватиме таке задоволення приблизно вдвічі дорожче ─ від 174 до 295 грн за кілограм, залежно від складових продуктів салату та магазину ритейлера.