Чи можна подавати в суд через борги за комунальні послуги під час війни

Дехто з мешканців комплексу зіткнувся з ситуацією, коли ОСББ подає в суд через борг за комунальні послуги. Аналогічні позови також надходять від постачальника теплової енергії. У багатьох мешканців у зв’язку з цим виникло питання – чи можна подавати в суд через борги за комунальні послуги під час війни? Наша сусідка-адвокат Галини Катамай надала роз’яснення з цього приводу.

Хочу повідомити, що ОСББ нашого житлового комплексу розпочало роботу щодо стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги в судовому порядку.

Стягнення боргу за житлово-комунальні послуги відбувається в порядку наказного провадження (ст.ст. 160-173 Цивільного процесуального кодексу України), зокрема:

  • Заявник (ОСББ) подає до суду заяву про видачу судового наказу.
  • Суд розглядає таку заяву протягом 5 днів з дня її надходження, а якщо боржником у заяві про видачу судового наказу вказана фізична особа, яка не має статусу підприємця, – протягом 5 днів з дня отримання судом інформації про зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) фізичної особи — боржника.
  • Розгляд проводиться без судового засідання і повідомлення заявника і боржника.
  • За результатами розгляду заяви про видачу судового наказу суд видає судовий наказ або постановляє ухвалу про відмову у видачі судового наказу.
  • Боржник має право протягом 15 днів з дня вручення копії судового наказу та доданих до неї документів подати заяву про його скасування до суду, який його видав.

Одразу зазначу, що такі дії ОСББ не заборонено законом. Отже, подавати в суд через борги за комунальні послуги цілком законно.

На сьогодні, заборонено стягнення будь-яких штрафних санкцій за несвоєчасну сплату житлово-комунальних послуг.

Також, на підписі у Президента знаходиться закон №7531 від 07.07.2022, який заборонить примусове виконання судових рішень щодо стягнення житлово-комунальних послуг з фізичних осіб у період дії воєнного стану, тобто виконання судового рішення через органи Державної виконавчої служби (ДВС). Поки що (на момент підготовки роз’яснення), цей закон не набув чинності.

Автор консультації:

Адвокат Галина Катамай

  • Телефон:+38(098) 401-25-95
  • Електронна пошта: katamay.g15@gmail.com,
  • Адреса: м. Київ, вул. Салютна, буд. 2
  • Група в Telegram: https://t.me/+VkvI1VKuhv5mYjIy