Що краще вибрати: ламінат чи вініл (LVT, SPC, WPC)? Плюси та мінуси різних покриттів
На етапі планування ремонту багато хто вдається в питання – що краще вибрати в якості підлогового покриття: ламінат чи вініл? У кожного з цих матеріалів є свої плюси та мінуси. Розгляньмо особливості, переваги та недоліки як ламінату, так і вінілу. І заразом вирішимо, яке ж покриття краще.
Ламінат
Ламінат (або ламіноване підлогове покриття) був розроблений у 70-х роках минулого століття як недорога заміна паркету. Він має форму плиток і складається з декількох шарів:
- Нижній шар, що стабілізує;
- Основний несучий шар із деревоволокнистої плити (ДВП) високої щільності;
- Декоративний шар – папір із нанесеним малюнком деревини, каменю, плитки тощо;
- Верхній захисний шар також може нести текстуру та виконувати декоративну роль.
Ламінат є функціональним покриттям для підлоги, яке легко вписати в будь-який інтер’єр. Цей матеріал має потрібний для домашнього використання рівень міцності. Також ламінат порівняно невибагливий в експлуатації.
Переваги ламінату:
- Порівняно низька вартість;
- Легкість укладання;
- Широкий вибір декоративних оформлень із різними варіантами зображення;
- Стійкість до тиску, стирання та навантажень. Звідси висока довговічність (10-15 років служби). Однак у ламінату є кілька класів зносостійкості, тому дешеві версії можуть і не забезпечувати потрібний рівень довговічності (термін служби 5-6 років) і стійкості. Падіння гострих та важких предметів може залишати помітні сліди;
- Невибагливість у догляді. Ламінат достатньо протирати вологою ганчіркою. Полірування та додатковий догляд не потрібні;
- Сумісність із системами теплої підлоги.
Недоліки ламінату:
- Низька вологостійкість. При пролитті великої кількості рідини покриття може деформуватися;
- Висока резонуюча здатність може посилювати звуки;
- Можлива поява скрипів або розходження швів, якщо були допущені помилки у процесі укладання;
- Поверхня прохолодна на дотик. Цей недолік менш виражений у товщих варіантів ламінату.
Окремо слід згадати такий параметр, як нешкідливість. Дешеві версії можуть містити формальдегіди. Однак у надійних європейських брендів продукція має клас емісії формальдегідів E1 або E0. Отже, європейські компанії, як правило, випускають надійну продукцію. Хоча ціна вінілу від європейських брендів найчастіше вища, ніж у китайських та інших виробників.
Як бачимо, у ламінату виявилося 6 «плюсів» та 4 «мінуси». Також до переваг можна віднести нешкідливість при покупці продуктів європейських брендів. Підсумковий рахунок +3.
Вініл
Вініл є новішим матеріалом, який почав активно розповсюджуватись в останні 10-15 років. Це покриття також часто називають кварцвініл або вінілової плитки. Вінілове підлогове покриття має позначення LVT – Luxury Vinyl Tiles (розкішні вінілові плитки або вінілові плитки високої якості). І слово «розкішні» не залишає сумнівів щодо споживчих властивостей. матеріалу.
Вінілова плитка, як і ламінат, є багатошаровим виріб. Але в цьому випадку використовується більша кількість шарів, хоча сама плитка найчастіше тонша, ніж у ламінату:
- Нижній шар являє собою підкладку ПВХ, призначену для стабілізації підлогового покриття, гасіння вібрацій і ударних шумів, а також захисту. Цей шар може зустрічатися не у всіх видів LVT-вінілу;
- Армуюче скловолокно;
- Основний шар з пресованого полівінілхлориду, кварцового піску та пластифікаторів. Цей шар несе основне механічне навантаження;
- Додатковий армуючий шар для підвищення міцності та зносостійкості;
- Світловідбивний прошарок може використовуватися не у всіх видах вінілового покриття для підлоги;
- Декоративний шар із малюнком під дерево, плитку, камінь та ін. матеріали;
Прозорий захисний шар, що забезпечує захист від механічних впливів; - Верхній шар для захисту від ультрафіолету. Він забезпечує відсутність вигоряння малюнка на сонці. У дешевих моделях може не використовуватись, що призводить до вигоряння.
Як бачите, велика кількість шарів забезпечує кращі споживчі властивості, але водночас призводить до подорожчання виробництва матеріалу. У дешевих видах вінілу може зустрічатися всього 4 шари, але й споживчі якості такого покриття будуть гіршими. Шари з’єднуються один з одним шляхом гарячого пресування. Це забезпечує міцність усієї конструкції плитки.
Переваги LVT-вінілу:
- Широкий вибір декоративних оформлень із різними варіантами зображення;
- Висока міцність та стійкість до стирання. Вінілові підлоги можуть зберігати свої властивості та зовнішній вигляд протягом 20-30-40 років (залежно від якості та класу зносостійкості матеріалу). Також вінілова підлога практично не боїться тонких підборів, пазурів домашніх тварин, падінь важких і гострих предметів (хоча за бажання все ж таки можна встромити в нього ніж). Зі споживчого погляду, вініл є більш міцним і зносостійким порівняно з ламінатом;
- Вініл не боїться пролиття води та підвищеної вологості повітря. Завдяки цьому його можна використовувати у санвузлах;
- Вініл має високу стабільність. Він слабо реагує на зміну температури повітря у приміщенні, мало розширюється. Тому при укладанні нема потреби залишати так звані температурні шви та зазори. Також вініл можна укладати єдиним контуром на великі площі підлоги – до 100 м2;
- Простота у догляді. Вінілову підлогу достатньо протирати вологою ганчіркою. Особливого догляду не потрібно;
- Порівняльна простота укладання (але потрібно ретельно підготувати й вирівняти чорнову підлогу);
- Вініл, порівняно теплий на дотик і приємний для ходіння босоніж. Хоча все ж таки трохи поступається за цими показниками підлозі з натурального дерева. Вініл забезпечує хорошу теплоізоляцію;
- Вініл не слизький. Це може бути важливо, якщо у квартирі проживають маленькі діти або люди похилого віку;
- Вініл (особливо це стосується товстіших моделей) добре поглинає шум. При ходінні він не видає неприємних звуків;
- Сумісність із системами теплої підлоги.
Недоліки LVT-вінілу:
- Найвища ціна. Як правило, вінілове покриття для підлоги коштує у 2 рази дорожче ламінату;
- Екологічність. LVT-вініл переважно складається зі штучних матеріалів. Вінілхлорид є токсичним та шкідливим для здоров’я. Але в процесі виробництва вінілової плитки він полімеризується та втрачає свої шкідливі властивості. Проте надто бюджетні моделі можуть не відповідати суворим європейським стандартам екологічності;
- Боязнь перегріву. При надмірному нагріванні, наприклад, при тривалому інтенсивному впливі сонячним світлом, системами теплої підлоги або поблизу відкритого вогню, можливе виділення шкідливих речовин у дешевих моделей вінілу. При загорянні вінілового покриття відбуватиметься виділення токсичних речовин, тому у разі пожежі необхідно відразу ж покинути приміщення;
- Потрібна ретельна підготовка поверхні перед укладанням вінілу.
Враховуючи згадані недоліки, потрібно вибирати якісне вінілове покриття від відомих європейських виробників, які мають усі необхідні сертифікати якості та суворий контроль на виробництві. Однак такий підхід призводить до ще більшого підвищення ціни.
У вінілового покриття для підлоги виявилося 10 переваг і 4 недоліки. Загальний рахунок вийшов +6. Таким чином, при порівнянні «плюсів» і «мінусів», вініл виявляється кращим матеріалом покриття для підлоги. Тому ж, деякі переваги, що перетинаються (наприклад, зносостійкість) у вінілу більш явно виражені.
Зрештою, якщо дозволяє бюджет ремонту, краще зупинити свій вибір на вінілі. Особливо, якщо в квартирі мешкатимуть домашні тварини. Якщо ж доводиться економити, цілком можна зупинити свій вибір на ламінаті.
Але особливо хочемо наголосити, що у випадку і ламінату, і вінілу, потрібно звертати увагу лише на продукцію надійних брендів, які мають сертифікацію та контроль якості.
SPC та WPC вініл
Також слід згадати такі різновиди вінілових покриття для підлоги, як SPC (Solid Polymer Core) і WPC (Wood Plastic Composit). Це ще новіші матеріали. Вони з’явилися в результаті спроб покращити вінілове покриття для підлоги. Розглянемо коротко особливості, переваги та недоліки й цих матеріалів.
На відміну від LVT, який є багатошаровим пирогом з різних матеріалів, покриття SPC і WPC є однорідними композитними сумішами. І основний матеріал у них – не вініл. Вініл у них служить лише як сполучний компонент. У разі WPC суміш складається з дерев’яного борошна, вінілу та інших компонентів. Це порівняно м’який, тихий та еластичний матеріал, але менш міцний, ніж SPC.
Підлогове покриття SPC виготовляється із суміші, що складається з вапняку (приблизно на 80%) та полівінілхлориду (приблизно 20%). У деяких випадках можуть застосовуватись інші матеріали. В результаті, SPC є більш щільним, твердим і міцним покриттям для підлоги, але і більш шумним.
Ми підберемо для вас оптимальне покриття для підлоги з урахуванням ваших потреб і бюджету. Звертайтеся до нас за розробкою дизайн-проєкту та дизайнерськими знижками.
Наші контакти:
+38 (099) 009-40-05 |
![]() |